Areteios sąvokos

  • Stoicizmas

    Stoicizmas yra senovės Graikijos ir Romos filosofijos kryptis, kuri skatina gyventi pagal prigimtį, išmintį ir dorybę. Stoikai teigė, kad žmogus gali būti laimingas ir ramus, jei jis mokosi kontroliuoti savo emocijas, nepriklausyti nuo išorinių aplinkybių ir sekti savo vidinę nuovoką. Stoicizmas yra ne…


  • Logika

    Logika (gr. λόγος, logos ‘žodis, reikšmė’; žr. žodyne) – filosofijos mokslo šaka, tirianti priimtinus samprotavimo būdus; plačiąja prasme – taisyklingas mąstymas, samprotavimų eiga, sveikas protas, vidinis dėsningumas. Šnekamojoje kalboje logika dažniausiai vadinamas samprotavimų analizavimas. Tradiciškai logika buvo mokoma kaip filosofijos dalis, bet jau…


  • Absurdas

    Absurdas filosofijoje yra sąvoka, kuri apibūdina situacijas arba būsenas, kurios atrodo beprasmės, absurdiškos arba be prasmės. Ši sąvoka dažnai siejama su egzistencialistiniu filosofijos srautu, ypač su absurdizmu, kuris pasisako, jog gyvenimo esmė yra absurdas. Absurdas kyla iš įžvalgos, kad pasaulis yra nepatyręs prasmingumo…


  • Budizmas

    Budizmas – viena didžiųjų pasaulio religijų. Kilo 6–5 a. prieš Kristų Indijoje. Mokymas Budizmo pradininkas – Siddhartha Gautama (nušvitęs buda; iš čia pavadinimas). Jis Varanasyje paskelbė budizmo doktrinos pagrindą – keturias tauriąsias tiesas, atskleidžiančias ydingą būties ratą ir galimybę iš jo išsivaduoti. Pirmoji tiesa teigia, kad kančia egzistuoja, antroji – kančia turi…


  • Determinizmas

    Determinizmas (lot. determino – nustatau ribas) – filosofijos teorija, teigianti visuotinį tikrovės reiškinių tarpusavio ryšį ir priežastinį sąlygotumą. Plačiąja prasme determinizmas yra požiūris, kad visi pasaulio reiškiniai paklūsta tvarkai, yra dėsningi. Priežastingumą analizavo antikos filosofai. Demokritas teigė, kad pasaulyje egzistuoja griežta tvarka, visi reiškiniai turi priežastį, o atsitiktinumų nebūna…


  • Empiricizmas


  • Dualizmas

    Dualizmas yra filosofinis požiūris arba teorija, kuri teigia, kad realybė susideda iš dviejų fundamentaliai skirtingų dalykų arba substancijų. Šios dvi substancijos arba esybės gali būti suprantamos kaip skirtingi, neatsiejami ar net priešingi dalykai. Vienas iš garsiausių ir prieinamiausių pavyzdžių yra psichofizinis dualizmas, kuris…