D. Lewiso modalinis realizmas: aktualistinė ir posibilistinė interpretacija

Remiantis Davido Lewiso modaliniu realizmu (1986), visi galimi pasauliai yra konkrečios fizinės sistemos, nesusijusios viena su kita jokiais erdviniais ar laikiniais ryšiais. Anot Lewiso, visi galimi pasauliai yra, nors tik vienas faktine prasme (aktualiai) egzistuoja. Aktualizmas yra nuostata, kad viskas, kas bet kokiu būdu yra, faktiškai egzistuoja, o posibilizmas – tai aktualizmui priešinga pažiūra, numatanti, kad tarp absoliučiai visų objektų yra ir faktiškai egzistuojančių, ir vien galimų objektų, t. y. tokių, kurie yra galimi, kažkokiu būdu yra, tačiau faktiniame pasaulyje neegzistuoja (plačiau žr. Aktualizmas ir posibilizmas). Sudėtinga atsakyti į klausimą, ar Davido Lewiso (1986) modalinis realizmas yra posibilistinė ar aktualistinė teorija: atrodo, kad derėtų Lewisą laikyti posibilistu, nes jis numato skirtį tarp buvimo ir aktualaus egzistavimo, kita vertus, Lewiso pateikiama išraiškos „aktualus“ analizė parodo, kad toks vertinimas, tikėtina, yra klaidingas.

Lewisas teigia, kad išraiška „aktualus“ yra indeksinė lygiai ta pačia prasme kaip ir išraiškos „dabar“, „nutolęs vienu metru nuo“ ar „aš“: skirtingų asmenų ištartas žodis „aš“ reiškia ne tą patį dalyką – kai Petras sako „aš“, šio žodžio reikšmė yra Petras, o kai Antanas sako „aš“, šio žodžio reikšmė yra Antanas. Verta pabrėžti, kad iš to, jog „aš“ skirtinguose kontekstuose gali nurodyti skirtingus objektus, negalima daryti išvados, kad tarp šių objektų esama ontologinio skirtumo.

 Lewiso įsitikinimu, du objektai yra aktualūs vienas kito atžvilgiu tada ir tik tada, kai jie yra vieno galimo pasaulio (konkrečios fizinės sistemos) dalys. Kai sakome, jog aktualiai egzistuojame, tai, Lewiso teigimu, žodžiu „aktualiai“ nurodome galimą pasaulį, kurio dalimis esame. Sakinys: 

  1. tik mūsų pasaulis yra aktualus, o visi kiti yra tik galimi.

– Lewiso teigimu, reiškia:

  1. tik pasaulis, kuriame mes egzistuojame, yra pasaulis, kuriame mes egzistuojame, o kiti galimi pasauliai nėra galimi pasauliai, kuriuose mes egzistuojame.

Todėl mes teisingai apibūdiname savo pasaulį kaip aktualų, o kitų pasaulių gyventojai teisingai apibūdina savo galimą pasaulį kaip aktualų. Aktualumas nurodo ne metafizinį skirtumą tarp galimų pasaulių, o kalbėtojo santykį su galimu pasauliu. Taigi, Lewiso, kitaip nei posibilistų, atveju skirtis tarp buvimo ir egzistavimo (aktualumo) nėra substanciali metafiziniu požiūriu. Kaip ir kiti indeksiniai žodžiai, aktualumas Lewisui skirtinguose kontekstuose nurodo skirtingus objektus, tačiau tai nežymi jokios metafizinės perskyros. Dėl šios priežasties dalis autorių (pvz. Inwagen 2008: 40–41) Lewiso modalinio realizmo poziciją laiko aktualistine, nors ir besiremiančia neįprasta aktualumo samprata. Kiti autoriai linkę kalbėti apie Lewiso stiliaus posibilizmą, taip sukurdami atskirą posibilizmo rūšį (Menzel 2021).

Literatūra

Lewis, D. K., 1986. On the Plurality of Worlds. Oxford: Blackwell.

Menzel, C., 2020. In Defense of the Possibilism–Actualism Distinction. Philosophical Studies, 177 (7): 1971-1997.

van Inwagen, P., 2008. McGinn on Existence. Philosophical Quarterly, 58(230): 36–58.

Plačiau skaityti

Išsamų įvadą į aktualizmo ir posibilizmo kontroversiją, aptartas problemas, galimus šių problemų sprendimo būdus bei istorinę ginčo genezę žr. Menzel 2021.