Utilitarizmas

Utilitarizmas yra moralės ir etikos teorija, kuri teigia, kad geriausias veiksmas yra tas, kuris didina naudingumą arba laimę kuo daugiau žmonių. Esme, tai yra pasekmėmis grindžiama požiūrio į etiką priemonė.

Utilitarizmo pagrindinis principas yra „didžiausios laimės principas“, kuris tvirtina, kad teisingas veiksmas yra tas, kuris sukelia didžiausią laimę arba malonumą ir mažiausią kentėjimą kuo daugiau asmenų. Šis principas pabrėžia svarbų visų suinteresuotų šalių bendro gerovės ir laimės svarbą, kai priimami moraliniai sprendimai.

Utilitarizmas kilo iš filosofų, tokių kaip Jeremy Benthamas ir John Stuart Millas, darbų XVIII–XIX a. Benthamas, laikomas utilitarizmo įkūrėju, pasiūlė kiekybinį požiūrį į malonumą ir skausmą, vadinamą „hedonistiniu skaičiavimu“, siekdamas nustatyti veiksmų moralumą. Millas plečia Benthamo idėjas, įveda kokybinius skirtumus tarp skirtingų malonumų rūšių ir pabrėžia aukštesnių intelektinių malonumų svarbą už paprastus fizinio malonumo malonumus.

Utilitarizmas turėjo įtakos įvairiose srityse, įskaitant etiką, politiką, ekonomiką ir viešąją politiką. Utilitarizmo kritikai teigia, kad tai gali lemti situacijas, kai mažumos teisės ar individualūs laisvės yra aukojamos daugumos labui, kylant susirūpinimą dėl teisingumo, teisingumo ir žmogaus teisių. Tačiau pritariančiųjų teigimu, utilitarizmas suteikia praktišką ir sistemingą pagrindą moraliniams sprendimams, skatinantiems visuomenės bendrą gerovę ir laimę.