Pragmatizmas

Pragmatizmas yra filosofinė kryptis, kurią pradininkauja Jono Dewey, Viljamso Džejmsas ir Čarlsas Sandersas Pirsas, ypač JAV pragmatizmo tradicijoje. Ši filosofinė srovė akcentuoja praktinį požiūrį į žinojimą, teigdama, kad reikšmė turėtų būti matuojama pagal veiksmų ir idėjų pasekmes. Pagrindinė idėja yra tai, kad teisingumas, tiesa ar prasmingumas turėtų būti vertinami pagal tai, kaip gerai jie veikia praktiškai arba pasiekti konkretų tikslą. Pragmatizmas taip pat pabrėžia konteksto ir situacijos svarbą sprendžiant filosofinius klausimus.

Pagal pragmatizmo požiūrį, idėjos, teiginiai ar teorijos turėtų būti vertinami pagal jų naudingumą praktikoje ir gebėjimą padėti žmonėms geriau suprasti ir valdyti pasaulį. Ši filosofinė srovė turėjo didelę įtaką ne tik filosofijai, bet ir mokslui, edukacijai, psichologijai ir kitoms srityms. Pragmatizmo principai dažnai taikomi socialinėje politikoje, versle ir kasdieniame gyvenime.